Rodzicu! Zastanów się zanim wrzucisz zdjęcia dziecka do sieci

2018-03-20 ODO

Jesteś dumną mamą lub dumnym tatą? Chciałabyś aby jak najwięcej osób zobaczyło jakie Twoje dziecko jest ładne i mądre? Pierwsza kąpiel, pierwsze kroki, pierwszy wygrany mecz… masz ochotę dzielić się jego sukcesami? Nic w tym złego! Warto jednak przemyśleć formę, w jakiej to zrobisz.

Udostępnianie w sieci zdjęć dzieci nie powinno przychodzić nam automatycznie. Warto rozważyć czy aby jest to najlepszy sposób zaprezentowania innym naszej rodzicielskiej dumy. W końcu nasze dziecko – choć znajdujące się pod naszą opieką – to niezależny człowiek, który ma swoje zdanie. Być może w przyszłości będzie miało nam to za złe? I to nie tylko emocjonalnie, ale również prawnie. Na świecie coraz częściej dochodzi do sytuacji, gdy dorosłe już dzieci pozywają rodziców, gdyż czują się upokorzone i odarte z godności.

Poza pretensją własnego dziecka możemy się spotkać również z przykrym zjawiskiem kradzieży tożsamości. To sytuacja, kiedy dochodzi do podszywania się pod kogoś lub wykorzystania zdjęcia naszego dziecka przez osoby niepowołane i w sposób, który z pewnością nie będzie nam odpowiadał.

Warto również mieć na uwadze fakt, że internet nie zapomina… Choć Rozporządzenie Ogólne UE wprowadza instytucję „prawa do bycia zapomnianym”, w rzeczywistości usunięcie danych z sieci może okazać się trudniejsze niż myślimy. Powielane, kopiowane i udostępniane zdjęcia naszych dzieci mogą znaleźć się na tysiącach serwerów! Warto zachować więc umiar i zdrowy rozsądek. I pamiętać, że każdy z nas – również „mały człowiek” – ma prawo do ochrony wizerunku.

W miejsce: Mamo, nie wrzucaj zdjęć dziecka do sieci!